Miejscowość Bukowno znajduje się w województwie małopolskim, dokładnie w powiecie olkuskim. To miasto zlokalizowane w zachodniej części Małopolski, pomiędzy Krakowem a Katowicami, z czego do obu miast dzieli je około 40 kilometrów. W Bukownie mieszka około 10 tysięcy mieszkańców. Miasto należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

Bukowno historycznie

Na początku XV wieku po raz pierwszy pojawiły się wzmianki na temat części obecnego Bukowna – Starczynowa. O samym mieście jako o dobach biskupów krakowskich zawarto notatkę w 1470 roku. W XVI wieku był to znany ośrodek wydobycia rud ołowiu, gdzie w 1555 roku powstały pierwsze huty. W XIX wieku prężnie działały kopalnie rud ołowiu i cynku, po II wojnie światowej miejscowość rozwijała się nadal dzięki otwarciu zakładów górniczo-hutniczych „Bolesław”. Prawa miejskie Bukowno uzyskało w 1962 roku.

Do Bukowna można dostać się kolejami z Katowic lub Krakowa, także połączenia drogowe są dobre, wobec tego jeżeli planuje się odwiedzić miejscowość, z dojazdem nie powinno być żadnych problemów. Dostępna jest także baza noclegowa, dlatego dla tych, którzy chcieliby zobaczyć Bukowno i jego okolicę, czeka dobra oferta.

Atrakcje w Bukownie

W okolicy znajduje się dużo lasów, które są doskonałym terenem do spacerów, wycieczek rowerowych, stanowią też stanowią popularne miejsce wśród amatorów zbierania grzybów. Również w okolicy można skorzystać ze spływu kajakowego rzeką Sztołą. Znaną imprezą są Dni Bukowna, podczas których mają miejsce liczne koncerty, na miejscu można skorzystać też z różnych atrakcji, na przykład lunaparku. W okolicy znajduje się Ojcowski Park Narodowy – około 20 kilometrów, a także w podobnej odległości zamek na Pieskowej Skale, które popularne są wśród amatorów pięknych krajobrazów i wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych. Można też zobaczyć Pustynię Błędowską, ruiny zamku Ogrodzieniec czy zamek „Lipowiec” w Wygiełzowie. Atrakcji jest sporo, więc każdy będzie mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego zarówno w mieście, jak i poza nim!

Powrót do góry
facebook