Miejscowość Kęty znajduje się w województwie małopolskim, jest siedzibą gminy. To miasto o charakterze przemysłowym i handlowym, które jest zlokalizowane na Pogórzu Wilamowickim, w dolinie Soły. Żyje tu około 18 tysięcy osób. W pobliżu znajduje się Oświęcim, Bielsko-Biała. Chociaż Kęty są niewielkim miastem, które nie jest szeroko znane turystom, to jednak warto je zobaczyć, aby zapoznać się z jego zabytkami i skorzystać z atrakcji.

Więcej o historii miasta

Kęty to miejscowość, o której po raz pierwszy wspomniano w dokumencie z XIII wieku, dlatego szacuje się, że osada istniała już wcześniej. Przez lata zmieniała właścicieli, rozbudowywała się, stała się miastem królewskim. Ze względu na swoją lokalizację Kęty były miejscem częstego przemarszu wojsk, w tym w czasie wojen napoleońskich. Od XIX wieku zaczął rozwijać się tutaj przemysł, znana była głównie tutejsza fabryka sukna. Po II wojnie światowej otwarto tutaj Zakład Metali Lekkich „Kęty” zajmujący się przetwórstwem aluminium. Zakład działa do dziś.

Co zobaczyć w Kętach?

Kęty to miejscowość mająca swój urok – niewielkie kamieniczki przy rynku tworzą sielankowe widoki. Średniowieczny rynek trzeba zobaczyć obowiązkowo. Także warto wpisać na swoją listę takie atrakcje jak barokowy kościół św. Jana Kantego, klasztor Franciszkanów-Reformatów, Kościół Świętych Małgorzaty i Katarzyny wspólnie z okolicznym cmentarzem i starymi drzewami, cmentarz żydowski. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach przedstawia eksponaty związane z historią regionu. Jest ono zlokalizowane w zabytkowej kamienicy przy rynku.

W Kętach organizowane są także cykliczne imprezy, w tym festyn franciszkański, dożynki, Dni Kęt, jarmark świętojański, Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo”, różne festyny czy koncerty. To zatem miejscowość, którą powinien odwiedzić każdy, kto lubi niewielkie i klimatyczne miasteczka.

Powrót do góry
facebook