miasto

Kraków, dawna stolica Polski, to najpopularniejsze turystycznie miasto w Polsce – obfitujące w wyjątkowe zabytki, będące miejscem organizacji licznych imprez kulturalnych, piękne o każdej porze roku. Kraków jest 2. co do wielkości i liczby mieszkańców miastem w Polsce, gdzie mieszka 759 tysięcy osób. To ważny krajowy ośrodek kulturalny, naukowy, akademicki i turystyczny. Miasto ciągle się rozwija, realizuje nowe inwestycje, przyciąga nowych mieszkańców i podróżników z całego świata.

Popularne od wieków 
To jedno z najstarszych miast w Polsce. Aż do 1795 roku było stolicą kraju, a do 1611 roku siedzibą władców. W przeszłości przynależało to Ligi Hanzeatyckiej, która zrzeszała najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. To jego dzieje zadecydowały w główne mierze o obecnej popularności, a teraz każdego roku przybywa tutaj aż 9 milionów turystów. 

Wspaniałe zabytki Krakowa
Wśród najważniejszych zabytków Krakowa znajdują się między innymi Zamek Wawelski wraz z Katedrą Wawelską ulokowane na wzgórzu nad Wisła – to tutaj warto poświęcić cały dzień na zwiedzanie. Z Wawelu można dojść ulicą Grodzką na rynek, gdzie znajdują się Sukiennice i Kościół Mariacki. Także warto zwrócić uwagę na Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, kolegiatę św. Anny oraz na żydowską dzielnicę Kazimierz, a to tylko mały wycinek tego, co czeka na przybywających do tego królewskiego miasta.

Mnóstwo atrakcji dla każdego
Oprócz zabytków zapraszają także znane krakowskie muzea, w tym Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Czartoryskich, Muzea Polskiej Akademii Nauk i Muzea Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dostępne są też galerie sztuki, kina, organizowane są imprezy kulturalne. Czekają także liczne sklepy, restauracje, kawiarnie, kluby, dlatego w Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie.

Powrót do góry
facebook