Niepołomice to miejscowość znajdująca się w województwie małopolskim, zaledwie około 25 kilometrów od Krakowa. Znajduje się na skraju Puszczy Niepołomickiej, zaprasza wspaniałymi zabytkami i widokami, doskonałymi miejscami do wycieczek pieszych i rowerowych. W mieście żyje około 10 tysięcy mieszkańców.

Zarys historyczny

Miasto Niepołomice ma długoletnią historię. Wspominają o nim liczne kroniki, rachunki dworu królewskiego, zapiski archiwalne. Początki to czasy Piastów, gdy znajdująca się nieopodal puszcza była lubianym przez książąt miejscem polowań. W XIV wieku powstał tu wobec tego zamek myśliwski wraz z gotyckim kościołem. Za czasów Jagiellonów zamek niepołomicki stał się jedną z ważnych siedzib królewskich. Z ważnych wydarzeń warto też wspomnieć, że podczas dwudziestolecia międzywojennego stacjonował tutaj 2. Dywizjon Pociągów Pancernych.

Zabytki Niepołomic

Najważniejszym zabytkiem jest zamek królewski, który pochodzi z XIV wieku. To malownicza budowla, która jest w stanie przenieść odwiedzających w przeszłość. Aktualnie znajduje się tutaj także muzeum, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne jak pokazy rycerskie, koncerty, wystawy. Muzeum Niepołomickie w zamkowej kaplicy przedstawia unikatowe eksponaty, także część zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich z Krakowa. Zapraszają także ogrody Królowej Bony, gotycki kościół Parafialny pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników z XIV wieku.

Co jeszcze czeka w Niepołomicach?

Oprócz unikatowych zabytków i eksponatów w muzeach na odwiedzających Niepołomice czeka też wiele innych atrakcji. To między innymi basen, klub jazdy konnej, korty tenisowe, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, które zawiera kino, Muzeum Fonografii, salę odsłuchową z ponad 2000 płytami winylowymi, profesjonalne wyposażenie dla artystów. Malownicze okolice zapraszają do wypoczynku na rowerach oraz pieszo.

Powrót do góry
facebook