Myślenice to małopolskie miasto, które zaliczane jest do aglomeracji krakowskiej. Przez Myślenice przebiega droga, która łączy Kraków z Chyżnem – część znanej Zakopianki. To miasto posiadające także sporo atrakcji turystycznych, w tym szczególnie dla osób, które uwielbiają aktywne spędzanie wolnego czasu. Nazwa miasta związana jest z jego właścicielem – Myślimirem. Aktualnie w Myślenicach mieszka 18 tysięcy osób.

Historia Myślenic

Początki osady sięgają czasów pogańskich. Początkowo znajdowała się ona na terenie obecnej Plebańskiej Góry. Według podań miała tu także mieścić się świątynia pogańska. W przeszłości miasto broniło Krakowa od południowej strony, znajdowały się tu umocnienia, w tym zamek na prawym brzegu Raby. Lokacja miasta to rok 1342, a okres świetności miasta skończył się w połowie XVI wiek, a następnie w okresie potopu szwedzkiego.

Zabytki w Myślenicach

Centralnym punktem miasta jest rynek, wokół którego znajdują się malownicze kamienice, z czego najstarszą jest „Kamienica Obońskich”. Na rynku znajduje się także znana studnia-fontanna „Tereska” oraz pomnik świętego Floriana z XVIII wieku. Kolejne interesujące zabytki to kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Piotra Skargi – to gotycka świątynia pochodząca z XV wieku, jednak poddawana była wielu modernizacjom, następnie Dom Grecki, kościół pw. Świętego Jakuba Apostoła pozostałości zamku, który niegdyś bronił miasta i Krakowa przed najazdami.

Co ciekawego czeka w Myślenicach?

W Myślenicach i okolicach znajduje się mnóstwo świetnych zakątków do uprawiania sportów. Zimą można pojeździć na nartach czy snowboardzie, przy dobrej pogodzie wybrać spacery lub przejażdżki rowerowe. Można wybrać się na wzgórze Chełm, skorzystać z kolei linowej na Tobołów, a to wszystko zaledwie 50 kilometrów od Krakowa!

Powrót do góry
facebook