W Skawinie w Małopolsce znajduje się wiele interesujących zakątków. To miasto położone kilkanaście kilometrów od Krakowa w kierunku południowo-zachodnim. Jest uznawane jako jeden z ośrodków aglomeracji krakowskiej. Skawina położona jest nad rzeką Skawinką i pośród malowniczej przyrody. Żyje tutaj około 24 tysięcy osób.

Historia Skawiny

Wzmianki na temat osadnictwa na tym terenie sięgają XIII wieku, ale pierwsze odkryte przez archeologów ślady do już 5 tysięcy lat przed naszą erą. Z decyzji króla w 1364 roku powstaje Skawina jako miasto składające się z kilku mniejszych miejscowości, w tym Pisarów, Babic Nowych i Babic Starych. W końcówce XV wieku opat tyniecki założył tutaj szpital i przytułek dla ubogich i chorych, który działała aż do XIX wieku. W XVII wieku wskutek najazdu Szwedów większość miasta uległa zniszczeniu, w późniejszych latach także pustoszona była przez pożary. Początek XX wieku to większe ożywienie przemysłowe miasta, W 1939 roku wybudowano tu hutę aluminium, która została otwarta dopiero w 1954 roku. Po wojnie także założono tutaj elektrownię, z której Skawina jest znana w szczególności. Wtedy miasto było drugim co do wielkości w województwie krakowskim.

Co dzieje się w Skawinie?

Wśród najważniejszych zabudowań Skawiny znajduje się renesansowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku, pałac z pierwszej połowy XIX wieku otoczony pięknym ogrodem, także na uwagę zasługują klasycystyczne domy przy rynku oraz ratusz. Warto też zobaczyć pochodzący z XIV wieku kościół św. Szymona i Judy Tadeusza, teraz przebudowany. W Skawinie znajduje się także pełna gama obiektów sportowych, w tym hala widowiskowo-sportowa, basen, organizowane są liczne zawody. Do wypoczynku zaprasza park miejski im. Józefa Piłsudskiego z pałacykiem „Sokół”.

Skawina ma wiele zakładów przemysłowych, nie tylko funkcjonuje tu wspomniana Elektrownia Skawina, ale dodatkowo działają firmy w branży spożywczej, produkujące frezy i poły, podzespoły samochodowe, działa huta aluminium.

Powrót do góry
facebook