miasto

Trzebinia zlokalizowana jest w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. To miejscowość, którą z pewnością znają ci, którzy dojeżdżają kolejami do Krakowa przez Katowice, również przebiega w okolicy autostrada A4. Miasto położone jest około 20 kilometrów od Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i około 14 kilometrów od Krakowskiego Okręgu Metropolitarnego. Trzebinia jest malowniczym miastem, które może pochwalić się pięknymi okolicami i cennymi budynkami. Żyje w niej około 20 tysięcy mieszkańców.

Co więcej warto wiedzieć o Trzebini?

Według badań archeologicznych Trzebinia była niegdyś miejscem osadnictwa przedstawicieli kultury łużyckiej. W okresie średniowiecznym tereny te wchodziły w skład państwa wielkomorawskiego. Wówczas na terenie Trzebini znajdowały się obszary dworskie, w XIV wieku parafia. Na przełomie XIII i XIV wieku popularne stało się wydobycie galmanu, później rud cynku i ołowiu. Intensywnie rozwiała się działalność górnicza i hutnicza praktycznie aż do okresu wojen światowych. W trakcie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane. Teraz w Trzebini działają nadal ważne zakłady, w tym Górka Cement, Rafineria Trzebinia. Kolanie i huty został zamknięte.

Atrakcje w Trzebini

Wśród najcenniejszych budynków w Trzebini i okolicach należą dwór Zieleniewskich pochodzący oryginalnie z XIII wieku, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej pochodzące z początków XX wieku, zespół pałacowo-parkowy w Młoszowej, gdzie znajduje się piękny dwór pośród parku, który jest jednym z punktów na Szlaku Renesansu w Małopolsce.

W mieście organizowane są różne cykliczne imprezy, w tym nadzwyczajny koncert Muzyki Oratoryjnej w klasztorze ojców Salwatorianów, Dni Trzebini, Dożynki Gminne, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. Zapraszają także okoliczne zakątki – Góra Bożniowa, Jezioro Chechelskie zapraszające do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku. Od 2007 roku w mieście realizowany jest program Trzebinia Miastem Bezpiecznego Serca, którego celem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa i edukacja mieszkańców.

Powrót do góry
facebook