miasto

Wieliczka to miasto powiatowe znajdujące się w Małopolsce. Mieszka tutaj około 21 tysięcy osób. Wieliczka znana jest w szczególności z wydobycia soli, która eksploatowana była już w XIII wieku. Teraz głównie pełni funkcję turystyczną – co roku przyjeżdża tutaj ponad 1 milion osób, oraz sypialnianą, jako że znajduje się na terenie aglomeracji krakowskiej i jest dobrze skomunikowana z Krakowem. 

Historia Wieliczki 
Początki miasta to wiek IX. Już wtedy działały tutaj pierwsze warzelnie soli, które czerpały solankę ze źródeł. Osada górnicza rozwijała się przez wieki dynamicznie, czasami niepokojona przez najazdy nieprzyjaciół. Dopiero w XVII wieku po potopie szwedzkim miał miejsce schyłek gospodarczy Wieliczki, która została zdewastowana przez Szwedów. Ponowny rozkwit gospodarczy miasta przyniósł XIX wiek. Wtedy to miasto zaczęło także rozbudowywać się. 

Co warto zobaczyć w mieście?
Do Wieliczki aktualnie przyjeżdża najwięcej turystów po to, aby odwiedzić tamtejszą wyjątkową kopalnię soli, która składa się z ogromnych podziemnych sal – jest to jedna z najstarszych kopalni w Europie. Inne interesujące zabytki to kościół św. Klemensa – klasycystyczna budowla pochodząca z XIV wieku, obecny kształt™ uzyskała jednak w XIX wieku, następnie zespół kościelno-klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów, Zamek Żupny pochodzący z XIII wieku, pałac Konopków z XVIII wieku czy modrzewiowy kościół św. Sebastiana z XVI wieku. Warto też poświęcić czas na odwiedzenie rynku, wokół którego znajdują się malownicze kamieniczki. 

Swój czas w Wieliczce można spędzić także na wypoczynku w Parku Adama Mickiewicza czy parku św. Kingi. Zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, czekają liczne szlaki turystyczne, które prezentują piękne zakątki miasta i jego okolic. Zapraszają także okolice, które są świetne na dłuższe wycieczki, także rowerowe.

Powrót do góry
facebook