Wolbrom to miasto położone w województwie małopolskim oraz w powiecie olkuskim. Jest siedzibą gminy, niegdyś był miastem królewskim zaliczanym do Korony Królestwa Polskiego. To niewielka miejscowość, zaledwie żyje tu 8,9 tysiąca mieszkańców, niemniej to ważny lokalny ośrodek przemysłowy, w którym dodatkowo znajduje się wiele unikatowych zabytków wartych zobaczenia. Wolbrom położony jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pod wzniesieniem nazywanym Kamienną Górą.
Dzieje Wolbromia
Wolbrom przez długi okres był miejscowością niewielką, dopiero XIX przyniósł jej ożywienie gospodarcze, a to za sprawą handlu i rzemiosła szewskiego. Miejscowość nie miała zbyt dużego szczęścia, była wielokrotnie trawiona przez pożary, również powodem jej słabego rozwoju były działania wojenne. Wolbrom znany jest w szczególności z Wolbromskich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil, które działały tutaj aż do 1992 roku, potem został przekształcone w niezależne spółki. W mieście działają także firmy w przemyśle samochodowym, budowlanym, energetycznym i metalowym.
Architektura i atrakcje w Wolbromiu
Wolbrom podzielony jest na dwie części torami kolejowymi. Część z rynkiem jest starszym miastem, natomiast na rozwój nowej w szczególności wpływ miała kolej i zakłady stomilowskie. Malowniczy rynek w Wolbromiu jest otoczony kamieniczkami z XIX wieku, a także stoi tam pomnik Jana Kilińskiego. W narożniku rynku znajduje się kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który pochodzi z XVII wieku. W Wolbromiu mieści się także klasztor z podobnego okresu, który teraz pełni funkcje plebanii. Warto zobaczyć także barokowy, modrzewiowy Kościółek pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, który określany jest również jako Kościółek Mariacki – pochodzi z XVII wieku, ponadto szpital, budynek dawnej szkoły żydowskiej, przy którym stała kiedyś synagoga – teraz zburzona.
W Wolbromiu znajdują się także Zalew „Nerka”, Zalew Wolbromski i Park, które przyciągają amatorów sportów wodnych, znajduje się tutaj także skatepark. Można wybrać się też na Kamienną Górę, skąd rozciąga się malowniczy widok na okolicę.