Miejscowość Dobczyce znajduje się w Małopolsce, a dokładnie w powiecie myślenickim. Jest położona malowniczo w dolinie rzeki Raby i pomiędzy Pogórzem Wielickim a Pogórzem Wiślickim. To niewielka miejscowość, w której żyje około 6,2 tysiąca mieszkańców, ale znana jest wśród turystów, głównie ze względu na swój zamek.

Początki Dobczyc

Dobczyce uzyskały prawa miejskie już w 1310 roku. Tamtejszy zamek był wówczas bardzo znany, między innymi wychowywał się na nim święty Kazimierz Jagiellończyk, a swoje kroniki pisał Jan Długosz. Miasto cieszyło się licznymi przywilejami, zajmowało się handlem, ale po zakończeniu potopu szwedzkiego miasto powoli podupadało. Wzmożony okres rozwoju przypadł na wiek XIX, jednak i wtedy nie trwał długo – zahamowała go epidemia cholery i nieurodzaj.

Co warto zobaczyć w Dobczycach?

W Dobczycach przede wszystkim najważniejszą atrakcją jest wspomniany już zamek, a także Jezioro Dobczyckie, nad którym znajduje się budowla. Zamek królewski w Dobczycach położony jest na wzgórzu i góruje nad okolicą. Według badań już w XIV wieku znajdowała się tu warownia, która potem została rozbudowana do rozmiarów zamku. Była to solidnie ufortyfikowana twierdza, która nie ucierpiała w trakcie potopu szwedzkiego. Teraz można zwiedzić tutaj muzeum, wspiąć się na wzgórze zamkowe, skąd rozciąga się piękny widok na Beskidy i na Pogórze. Warto też zobaczyć znajdujący się w miejscowości kościół parafialny z XIX wieku oraz odwiedzić skansen, który znajduje się na liście Szlaku Architektury Drewnianej.

Jezioro Dobczyckie to sztuczny zbiornik wodny, który został stworzony na rzece Raba. Teraz znajduje się tam hotel oraz Muzeum Regionalne PTTK, można poopalać się, podglądać ptaki – czaple, mewy, łabędzie. Dobczyce to świetne miejsce na wycieczkę, które przyciąga od lat zainteresowanych malowniczymi zakątkami.

Powrót do góry
facebook